چاپ
دسته: blog
بازدید: 691
گیربکس اتوماتیک چیست

گیربکس اتوماتیک چیست؟ ، در خودروها برای انتقال نیرو از موتور به دیفرانسیل و چرخ ها نیاز به گیربکس دارند تا میزان قدرت و سرعت را بسته به شرایط جاده و درخواست راننده تنظیم کند.

که این تغییرات با تغییر نسبت گشتاور خروجی از موتور، اتفاق می افتد. در سیستم های گیربکس دستی راننده با استفاده از دسته دنده مقدار این گشتاور را به صورت دستی تنظیم می کند، اما در گیربکس اتوماتیک، فقط یک بار با قرار دادن دسته دنده در حالت رانندگی، شروع به حرکت می کند و گیربکس بنا به شرایط و خواسته راننده گشتاور مناسب را انتخاب می کند. به طور کلی سیستم های انتقال قدرت نقش مهمی در بهبود کارایی و افزایش راندمان وسایل نقلیه دارند،از همین رو محققین در تلاش برای طراحی سیستم هایی هستند که با کمترین مصرف سوخت بیشترین بازده را داشته باشند.

 

مخترع گیربکس اتوماتیک


پس از پیشرفت چشمگیر جعبه دنده های دستی به واسطه آن ها پیشرفت اتومبیل ها در استفاده از توان های متفاوت، نیاز به یک تحول در راستای آسایش و راحتی سرنشین و راننده حس میشد. برای اولین بار در ابتدای دهه 1970میلادی شرکت هلندی طرحی برای گیربکس داد که بعد ها به گیربکس ون دورن (Van doorne) شهرت یافت. این طرح بزرگترین ایراد جعبه دنده های معمولی را مرتفع می کرد و به علاوه، داشتن عکس العمل سریع نسبت به شرایط حاکم از طرف جاده و تغییر بسیار نرم نسبت دنده در مکانیزم تعویض دنده در این نوع گیربکس ها باعث شده بسیاری از پدیده های ارتعاش و تکان موجود در مکانیزمهای چرخ دنده ها، حذف گردد.

 

انواع گیربکس اتوماتیک


• گیربکس سیاره ای AT:این سیستم در اکثر خودروهای جدید استفاده می شود، برخلاف گیربکس دستی از کلاچ برای تغییر دنده استفاده نمی کند، از سیستم کوپلینگ سیال یا مبدل گشتاور برای این منظور استفاده می شود. که به ECU خودرو متصل است و امکان تغییر دنده دقیق و به موقع را فراهم می کند.
• گیربکس های AMT: گربکس CVT، این گیربکس انتقال قدرت را به کمک یک تسمه فولادی بین دو قرقره (پولی) انجام می دهد.گیربکس نسبت به تبدیل متغیر کلمه اختصاری است یا در واقع به زبان ساده می توان بیان کرد که CVT به معنای تغییرات انتقال قدرت به طور پیوسته است.

 

نتیجه گیری:


به طور کلی، در خودروها برای انتقال نیرو از موتور به دیفرانسیل و چرخ ها نیاز به گیربکس دارند تا میزان قدرت و سرعت را بسته به شرایط جاده و درخواست راننده تنظیم کند.