کولر خودرو چیست و چگونه کار می کند ؟ ، رانندگی در شرایط خوب همانند اثر مستقیم بر راه و کیفیت راندن نیز داشته است . یکی از مواردی که می تواند در این شرایط اثرگذار باشد آب و هوای کابین است .

اکنون روزهای گرم تابستانی در پیش است و حتما تجربه راندن یا نشستن در خودرو در چنین روزهایی را داشته اید. یکی از مهم‌ ترین تجهیزات رفاهی خودروها که در دنیای امروز بسیار کاربردی شده است کولر خودرو یا همان سیستم تهویه مطبوع است که همزمان با تغییرات اقلیمی جدید و گرم ‌تر شدن زمین ، احتیاج به آن در سال‌های اخیر بیش از پیش حس می ‌شود .
با نگاهی به تاریخچه کولر خودرو می بینیم که برای اولین بار در سال 1933 شرکتی در شهر نیویوک امریکا نصب چنین سیستمی را بر روی خودروها را به مشتریان ارائه داد . البته در آن زمان مشتریان وی اغلب ثروتمندان و خودروهای لوکس بودند و کولر خودرو به نوعی تجهیزاتی لوکس به حساب می آمد .
در سال 1939 بود که شرکت خودروسازی پاکارد به عنوان اولین کمپانی خودروساز سیستم تهویه مطبوع را در خودروهای خود ارائه کرد؛ این سیستم ساخت شرکت بیشاب و بابکوک بود. با گذر زمان استفاده از سیستم تهویه در خودروها متداول تر شد و در دهه 70 میلادی نیمی از محصولات تولید شده به این سیستم مجهز بودند .
در دنیای امروز کولر خودرو از مهم ترین امکاناتی است که خریداران در حین خرید یک خودرو به آن توجه می نمایند و البته که بیشتر خودروهای امروزی آن را دارا هستند .
سیستم تهویه مطبوع در خودرو در واقع یک حلقه بسته است که یک فرایند فیزیکی به صورت متناوب در آن انجام می شود. این سیکل از بخش های مختلفی تشکیل شده است که هر کدام وظیفه خاص و در عین حال مهمی را بر عهده دارند .

اولین بخش سیستم تهویه خودرو کمپرسور است . این دستگاه وظیفه به حرکت درآوردن سیال یا همان گاز مبرد را بر عهده دارد . کمپرسور به عنوان یک دستگاه حساس با چرخش گاز در اجزای سیستم وظیفه قلب را برای کولر خودرو دارد. کمپرسور گاز مبرد را از اواپراتور به داخل کندانسور و سپس به کپسول خشک‌ کننده و مجدد به داخل اواپراتور به حرکت درمی‌آورد. کمپرسورهایی که در سیستم‌های تهویه مطبوع خودرو به کار برده می‌شوند، باید خواصی از قبیل وزن و حجم متناسب با قدرت موتور داشته باشند .
کندانسور یکی دیگر از اجزایی است که در سیستم کولر خودرو قرار دارد و وظیفه آن تبادل حرارت با محیط است. در واقع کندانسور وظیفه دارد تا گرمای جذب شده توسط اواپراتور از گاز خنک کننده داخل سیستم را به هوای محیط انتقال می‌دهد تا فشار بیشتری به سیستم وارد نشود .