علائم خرابی گیربکس دستی چیست؟

خرابی های گیربکس یکی از مواردی است که افراد را با مشکلات بسیاری مواجه می کند. برخی افراد با مراجعه منظم به تعمیرگاه گیربکس و انجام سرویس های دوره ای سعی می کنند تا جلوی خرابی های ناگهانی را بگیرند و با مشکلاتی نظیر ماندن در راه مواجه نشوند. این روش را می توان یکی از بهترین روش های نگهداری خودرو دانست اما گاهی اوقات ممکن است در اثر اتفاقاتی گیربکس دستی زودتر خراب شود. در این مقاله قصد داریم برخی از علائم خرابی گیربکس های دستی را بررسی و با آنها آشنا شویم.

عدم تغییر دنده

اولین نشانه و علامت خرابی گیربکس دستی، عدم تغییر دنده است. زمانی ک کلاچ را فشار می دهید اما نمی توانید دنده را در جای خود قرار دهید، ماشین حرکت نمی کند و یا در هنگام حرکت دنده از جای خود بیرون می آید. این ایرادات نشان می دهد که گیربکس با مشکل مواجه شده است.

ضعف واکنش

ضعف واکنش در هنگام تغییر دنده یکی دیگر از علائم خرابی گیربکس است. در گیربکس های دستی این مورد را می توان به راحتی متوجه شد. زمانی که فرد دنده را عوض می کند اما مشاهده می کند که دور موتور و سرعت متناسب با دنده افزایش پیدا نمی کند بهتر است به تعمیرگاه مراجعه کند. 

سر و صدای اضافه

شنیدن صدا های اضافی و غیرمعمول از گیربکس یکی دیگر از علائم خرابی این قطعه است. درست است که گیربکس ها با استفاده از تکنولوژی متفاوتی ساخته شده اند اما به طور قطع شنیدن صداهای اضافه نشان کار کردن درست آن ها نیست. در هنگام حرکت قطعات متفاوت ماشین صداهای متفاوتی ایجاد می کنند اما برخی اوقات این صدا ها غیر طبیعی و اضافه هستند.

کلاچ شل

شل بودن کلاچ یکی از مسائلی است که به سرعت می توان متوجه آن شد. زمانی که کابل رابط میان پدال کلاچ و دیسک کلاچ بیش از اندازه آزاد باشد، فشردن پا بر روی پدال نمی تواند دیسک کلاچ را از فلایویل جدا کند.

همین امر موجب شنیده شدن سر و صدا در هنگام تعویض دنده از گیربکس می شود. این مشکل اگر به موقع رسیدگی شود هزینه بسیار کمی دارد و تنها نیاز است سیم کلاچ  تنظیم شود.

تعویض دنده و تکان خودرو

گیربکس ها بنا به اتوماتیک یا دستی بودن می توانند نشانه ها و علائم خرابی متفاوتی داشته باشند اما برخی اوقات این علائم در هر دو سیستم یکسان است. تکان خوردن، لرزیدن و به طور کلی عدم نرمی خودرو در هنگام تعویض دنده، به صورت اتوماتیک یا دستی بیان گر وجود مشکل و خرابی در گیربکس است.

نشت روغن

نشت روغن یکی دیگر از علائم خرابی گیربکس است. وجود میزان کافی از روغن واسکازین در گیربکس برای حفظ سلامت قطعات آن، امری حیاتی و ضروری است. به همین دلیل مشاهده حتی یک لکه روغن واسکازین می تواند نشانه مشکل در گیربکس باشد.