آشنایی با علائم خرابی انژکتور و نحوه شستشوی آن

آشنایی با علائم خرابی انژکتور و نحوه شستشوی آن‌، انرژی جنبشی لازم جهت حرکت خودروها از طریق انرژی شیمیایی ذخیره‌شده در سوخت یا همان بنزین تامین می‌گردد؛ بدین صورت که با سوختن بنزین، انرژی شیمیایی موجود در آن، منجر به حرکت رفت و برگشتی پیستون‌ها و در نهایت تبدیل به حرکت چرخشی خواهد شد. البته این فرآیند تبدیل انرژی، به این سادگی‌ها نیز نبوده و سیستم‌های و قطعات مختلفی در این فرآیند دخیل هستند. سیستم‌های سوخت‌رسانی خودروها به دو دسته انژکتوری و کاربراتوری تقسیم‌بندی می‌شوند که هر یک برای خود فلسفه کاری متفاوتی دارند. در این مقاله قصد داریم به بررسی علائم خرابی انژکتورها، نحوه شستشوی آنها بپردازیم. با ما همراه باشید.

علائم خرابی انژکتورها

انژکتورها نیز همانند هر قطعه دیگری، دچار خرابی می‌شوند و این خرابی‌ها می‌توانند تبعات جبران‌ناپذیری را در پی داشته باشند. گرفتگی یا کثیفی انژکتور، یکی از رایج‌ترین خرابی‌هایی است که در انژکتور اتفاق می‌افتد و با علائم خاصی همراه است که ذیلا به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  1. افزایش مصرف سوخت: همانطور که عنوان شد یکی از مزایای سیستم‌های سوخت‌رسانی مبتنی بر انژکتور، کاهش مصرف سوخت است؛ حال اگر متوجه افزایش مصرف سوخت خودرو شدید این امر می‌تواند یکی از نشانه‌های خرابی انژکتور باشد.
  2. کاهش قدرت موتور: یکی دیگر از علائمی که می‌تواند بیانگر مشکلی در انژکتور باشد، کاهش قدرت موتور و یا ریپ زدن آن به هنگام فشردن پدال گاز است.
  3. لرزش و سروصدای غیرعادی: چنانچه انژکتور خراب باشد احتراق به صورت کامل رخ نداده و این امر می‌تواند باعث لرزش و یا ایجاد سروصدای غیرعادی شود.
  4. کاهش شتاب: عدم شتاب‌گیری مناسب به هنگام افزایش دور، می‌تواند به دلیل گرفتگی و یا کثیفی انژکتور رخ دهد.
  5. افزایش آلایندگی: هر چند این مورد به این سادگی‌ها قابل تشخیص نیست ولیکن بیان آن چندان خالی از لطف هم نیست که می‌تواند در تست‌های آلایندگی مشخص گردد.
  6. اختلال در استارت زدن: مشکل در هنگام روشن شدن از دیگر مواردی است که می‌تواند ناشی از کثیفی انژکتور باشد.

شستشوی انژکتور

گرفتگی و یا کثیفی انژکتور یکی از شایعترین خرابی‌های انژکتور است که باعث عدم پاشش مناسب سوخت و در نهایت ایجاد مشکلات فوق‌الذکر خواهد شد. شستشوی انژکتور یکی از راه‌های رهایی از این خرابی‌هاست که توسط خود شما نیز قابل انجام بوده و می‌توانید با افزودن مایع مخصوص به مسیر سوخت، این کثیفی‌ها را تمیز نمایید. شایان ذکر است که بهتر است انژکتور را باز نموده و با استفاده از مایع یا اسپری تمیزکننده به شستن آن اقدام کنید.

چنانچه با وجود شستشوی انژکتور کماکان مشکلات فوق به قوت خود باقی مانند بهتر است که به یک مکانیک ماهر مراجعه نموده و شرح حال خودرو را به او بازگو نمایید تا اقدامات جدی‌تری در راستای تعمیر آن به عمل آید.