چه حجمی برای پیشرانه انتخاب کنیم؟
چه حجمی برای پیشرانه انتخاب کنیم؟

چه حجمی برای پیشرانه انتخاب کنیم؟، در هنگام خرید خودرو چه مقدار به پیشرانه و حجم و قدرت آن توجه می‌کنید؟ واقعیت این است که اغلب خریداران اطلاعات چندانی از پیشرانه خودروهای موردعلاقه خود ندارد و بیشتر محو ظاهر و امکانات جانبی مانند سیستم صوتی، روکش صندلی‌ها، سانروف و … می‌شوند. برخی هم پس از خرید خودرو از قدرت آن گلایه می‌کنند و پس از مدت کوتاهی به فکر تعویض خودرو می‌افتند. درحالی‌که پیش از خرید خودرو می‌توانید با توجه به نیاز خود پیشرانه‌ای مناسب انتخاب کنید. برای آگاهی از این موضوع تا انتها با ماشین نو باشید.

هرچه پرحجم‌تر، قدرت بیشتر!

واحد اندازه‌گیری حجم پیشرانه لیتر یا سی‌سی است. بر اساس قوانین فیزیک هر لیتر 1000 سی‌سی است که نشان‌دهنده فضای داخلی سیلندرهای موتور است. بدون در نظر گرفتن موارد خاص پیشرانه بزرگ‌تر به معنای قدرت بیشتر است؛ لااقل در خودروهای تولید داخل این قانون به کلی صدق می‌کند البته این مورد به وزن خودرو نیز بستگی دارد. معمولاً خودروهای شهری از ابعاد کوچکی برخوردارند، درنتیجه پیشرانه نصب‌شده بر روی آنها نیز کم‌حجم خواهد بود. در مقابل خودروهایی که برای حرکت در جاده طراحی می‌شوند گاه حجمی تا 6 لیتر نیز دارند. بر همین اساس خودرویی مانند اشکودا سیتی گو از پیشرانه‌ای کوچک به حجم 1 لیتر برخوردار است و فراری F12 به پیشرانه 6.3 لیتری مجهز است.

در خودروهای قدیمی‌تر قانون بزرگ‌تر به معنی بهتر بیشتر صدق می‌کند؛ اما پیشرفت تکنولوژی موجب شد تا خودروها با پیشرانه‌هایی کوچک‌تر از همان قدرت سابق برخوردار باشند. سازندگان در این خودروها با استفاده از سیستم‌های مدرنی مانند توربو توانسته‌اند در حجم کمتر قدرتی بیشتر تولید کنند. برای مثال بی ام و i8 از پیشرانه کوچک 1.5 لیتری توربو بهره می‌برد که قدرتی معادل با پیشرانه 3 لیتری بی ام و M3 دارد.

نوع سوخت واردشده به موتور در قدرت ایجادشده توسط آن تاثیر می‌گذارد. خودروهای دیزلی در حجمی برابر با نمونه‌های بنزینی از قدرت کمتری برخوردارند درنتیجه این‌گونه خودروها را به پیشرانه‌های حجیم‌تری مجهز می‌کنند و یا برای دستیابی به قدرت‌های بالاتر از سیستم توربو بهره می‌گیرند. در مقابل خودروهای دیزلی گشتاور بالاتری در مقایسه‌ها نمونه‌های بنزینی تولید می‌کنند بنابراین برای حمل بار و کانتینر مناسب‌تر هستند.

چه حجمی برای پیشرانه انتخاب کنیم؟

حجم پیشرانه موردنیاز شما به دو عامل بستگی دارد؛ یکی ابعاد خودرو و دیگری کاری که شما با آن انجام می‌دهید. اگر تنها به خودرویی برای خرید کردن و تردد میان محل کار و خانه نیاز دارید، خودروهای شهری با پیشرانه‌های کم‌حجم (کمتر از 1.4 لیتر معمولی یا 1 لیتر مجهز به توربو) برای شما مناسب هستند. این خودروها معمولاً مصرف سوخت کمی دارند اما در سرعت‌های بالا به‌خوبی عمل نمی‌کنند و در جاده شما را دچار استرس می‌کنند. اگر دائماً در سفر هستید و تردد زیادی در جاده‌ها دارید پیشرانه‌ای با حجم 1.4 تا 2 لیتر برای این کار مناسب خواهد بود. چنین پیشرانه‌هایی در جاده به‌خصوص هنگام سبقت گرفتن به یاری شما خواهند آمد.