پرهیز از حرکات تند، رها نکردن گاز و رسیدن به نقطه امن، کارهایی که هنگام پنچر شدن لاستیک باید انجام داد
پرهیز از حرکات تند، رها نکردن گاز و رسیدن به نقطه امن، کارهایی که هنگام پنچر شدن لاستیک باید انجام داد

پرهیز از حرکات تند، رها نکردن گاز و رسیدن به نقطه امن، کارهایی که هنگام پنچر شدن لاستیک باید انجام داد، بر اساس استانداردهای جهانی، اگر خودرویی با سرعت فقط 60 کیلومتر در ساعت در حال رانندگی باشد، درصورتی‌که جاده سالم و خشک باشد، وقتی راننده اقدام به ترمزگیری کند، 20 متر مسافت تا توقف کامل نیاز دارد. این میزان با همین سرعت در آسفالت خیس 35 متر، در مسیر برقی 70 متر و به طرزی باورنکردنی در مسیر پوشیده از یخ، بیش از 140 متر است. حالا اگر سرعت را 90 کیلومتر در ساعت در نظر بگیریم و شرایط ترمزگیری را روی سطوح یخ‌زده ببریم، حدود 320 متر تا توقف کامل خودرو مسافت نیاز است.

تمامی این‌ها، در حالتی است که سیستم ترمز و لاستیک خودرو سالم باشند. این شرایط بحرانی زمانی وخیم می‌شوند که لاستیک نیز سوراخ شود. در این اوضاع، دیگر هیچ استاندارد جهانی وجود ندارد. حالا درست در فضایی هستیم که رانندگی حرفه‌ای معنا می‌دهد. با ما همراه باشید.

حرکات تند ممنوع

با توجه به قوانین رانندگی در کشور، مسیر سبقت از سمت چپ خودروها است. بنابراین، سمت راست اغلب فضایی مطمئن‌تر و با سرعت پایین‌تر آن هم در چنین شرایطی است؛ اما از طرفی دیگر، اگر لاستیک پنچرشده در سمت راست خودروی شما قرار داشته باشد، شاید انجام این کار کمی سخت‌تر و طولانی‌تر باشد. یادتان باشد خروج سریع باد لاستیک، بالانس و پایداری خودرو را از بین می‌برد؛ بنابراین، سعی کنید از فرمان‌دادن ناگهانی جلوگیری کنید. چرخش فرمان باید بسیار محدود و کنترل‌شده باشد.

گاز را رها نکنید

ترمزکردن در چنین شرایطی، احتمالاً یک رفتار طبیعی از سوی رانندگان خواهد بود. با این حال، یادتان باشد ترمزکردن روی چرخی که لاستیک آن چسبندگی لازم را ندارد، به معنی جهت‌دادن به تمام نیروی اینرسی به سمت همان چرخ است؛ اما آن چیزی که مهم است، نحوه گازدادن است. در شرایط عادی رانندگی، وقتی با سرعت بالا حرکت می‌کنید، اگر ناگهان پا را از روی پدال گاز بردارید، دور موتور ناگهان افت می‌کند. همین اتفاق اگر برای خودروی با لاستیک پنچر رخ دهد، گویی ترمز کرده‌اید. سعی کنید دنده را به حالت سنگین‌تر ببرید؛ ولی گازدادن ملایم را ادامه دهید.

رسیدن به نقطه امن

وقتی احساس کردید سرعت شما به اندازه‌ای پایین آمده است که می‌توانید با کنترل بیشتری به چپ و راست حرکت کنید، خودرو را به فضایی مطمئن بکشانید. ریسک نکنید و با ترمز دستی خودرو را متوقف کنید. شاید تا آخرین لحظه، ترمزگرفتن شما حادثه‌ساز باشد.