سیستم xDrive بی ام و چیست و چه پیشینه ای دارد؟
سیستم xDrive بی ام و چیست و چه پیشینه ای دارد؟

سیستم xDrive بی ام و چیست و چه پیشینه ای دارد؟، سیستم‌های چهار چرخ محرک در زمان قدیم، تنها در خودروهایی با مصارف خاص و شاسی‌بلندها استفاده می‌شدند؛ اما طی چند دهه اخیر، این سیستم‌ها تقریبا به همه کلاس‌های خودرویی راه پیدا کرده‌اند و در سدان‌ها تا کوپه‌ها و حتی سوپراسپرت‌ها در بازار یافت می‌شوند و تعداد آن‌ها نیز کم نیست. برای مثال، اخیرا نسخه 4 چرخ محرک تویوتا کمری نیز به بازار معرفی شده است. امروزه از خودروی لوکسی مانند مرسدس بنز اس کلاس گرفته تا خودروی ارزان‌قیمتی مانند نیسان جوک، در بازار به‌همراه این تکنولوژی قابل خریداری هستند. در این مطلب به بررسی سیستم xDrive (نوعی تکنولوژی چهار چرخ فعال) خواهیم پرداخت.

پیشینه سیستم xDrive بی ام و

به‌واسطه به‌کارگیری سیستم xDrive در اغلب محصولات کمپانی BMW، بدون شک می‌توان این شرکت خودروسازی را یکی از پیش‌گامان استفاده از سیستم‌های 4 چرخ محرک و از نوآوران این حوزه دانست. در ادامه، نگاهی به تاریخچه، عملکرد و نحوه کار سیستم 4 چرخ محرک ایکس درایو بی ام و خواهیم داشت.

بی ام و بیشتر به‌عنوان خودروسازی شناخته می‌شود که اتومبیل‌های دیفرانسیل‌عقب تولید می‌کند. گرچه در سال‌های اخیر، این رویه کنار گذاشته شده است و شاهد تولید خودروهای دودیفرانسیل و حتی دیفرانسیل‌جلو توسط این خودروساز بودیم؛ اما اولین محصول چهارچرخ محرک بی ام و، در سال ۱۹۸۵ به بازار معرفی شد. این مدل، با نام 325iX، نسخه‌ای از سری ۳ نسل E30 بود. بی ام و با تولید این خودرو، راهی را آغاز کرد که در نهایت به سیستم معروف ایکس درایو ختم شد. 

در بی ام و 325iX از یک کلاچ روغنی (ویسکوز) استفاده شده بود که می‌توانست نیروی موتور را به صورت ۶۰/۴۰ بین محورهای عقب و جلو تقسیم کند. در این خودرو، نیروی موتور همواره به هر دو محور ارسال نمی‌شد؛ بلکه تنها در زمانی که محور عقب شروع به هرزگردی (بکسباد) می‌کرد کلاچ روغنی درگیر می‌شد و بخشی از نیرو را به سمت چرخ‌های جلو روانه می‌کرد. در بی ام و 325iX از دیفرانسیل لغزش محدود (LSD) برای محور عقب استفاده شده بود که به تقسیم نیروی بهتر بین‌ چرخ‌ها کمک می‌کرد. گرچه چنین سیستم چهار چرخ محرکی با سیستم‌های امروزی تفاوت زیادی دارد، ولی در همان زمان، توانایی قابل‌قبولی را به نمایش گذاشت و بی‌ام‌و 325iX به‌خصوص در کشورهای سردسیر، مورد توجه خریداران قرار گرفت. 

بی ام و به توسعه سیستم 4 چرخ خود ادامه داد و در سال ۱۹۹۹ بود که اولین شاسی‌بلند این شرکت، یعنی مدل X5 به بازار معرفی شد. امروزه تقریبا تمامی مدل‌های بی ام و از سری ۱ هاچ‌بک گرفته تا سری ۷ لوکس، بسته به نوع موتور و کدشان، به‌صورت استاندارد یا آپشن از سیستم xDrive‌ استفاده می‌کنند. 

اما این سیستم چگونه کار می کند؟ این سوالی است که در مقاله سیستم xDrive چگونه کار می کند؟، به آن پاسخ داده ایم. با ما همراه باشید.