دلایل و علائم خرابی ساسات
دلایل و علائم خرابی ساسات

در ساسات مکانیکی دکمه‌ای بر روی داشبورد خودرو قرار دارد که مستقیما به دریچه ساسات متصل است اما ساسات خودکار با گرمای منیفولد خروجی و مکش منیفولد ورودی کار می‌کند و با سرد شدن هوا، فنر ترموستاتی قرار گرفته بر روی دریچه کوک شده و دریچه را می‌بندد. پس از روشن شدن موتور گرمای ناشی از دود فنر را از کوک خارج کرده و دریچه به حالت عادی باز می‌گردد.

دلایل و علائم خرابی ساسات

خرابی ساسات که با اصطلاح گیر کردن ساسات نیز شناخته می‌شود معمولا با علائم واضحی خود را نشان می‌دهند. از آنجا که ساسات بر ترکیب سوخت و هوا تاثیر می‌گذارد یکی از نشانه‌های خرابی آن می‌تواند افزایش محسوس مصرف سوخت باشد.

همچنین خاموش شدن موتور در دور کم نیز نشانه دیگری از گیر کردن ساسات خودرو است. یعنی به هر دلیلی که خودرو روشن و سپس خاموش شود، نشانه از عدم کارکرد صحیح ساسات و کنترل ورودی هوا را می‌دهد و قطعا اختلالی در بسته شدن ورودی هوا به وجود آمده است که به احتمال زیاد می‌تواند مربوط به خود ساسات و گیر کردن آن باشد.

با توجه به این که ساسات از دو شیلنگ ورودی و خروجی آب استفاده می‌کند در هنگام گیر کردن ابتدا این شیلنگ‌ها را بررسی کنید و گرفتگی‌های آنها را رفع نمایید. اگر گرفتگی خاصی در شلنگ‌ها وجود نداشته باشد، به احتمال زیاد مشکل از اهرم ساسات خواهد بود که موجب بسته ماندن دریچه ساسات شده است.

بعد از بررسی گرفتگی شلنگ و اهرم و حل مشکل، حتما در حالت سرد بعد از گذشت زمانی یک و نیم الی دو ساعته از خاموش شدن کامل خودرو، خودروی خود را با کشیدن اهرم و یا دکمه ساسات مجددا روشن کنید تا مطمعن شوید که این مشکل برطرف شده است. چرا که در حالت گرم و نیمه گرم شدن موتور، دیگر متوجه این اختلال و خرابی ساسات نخواهیم شد.

چنانکه متوجه این موضوع شدید که موارد فوق به کلی رفع شده باشند اما خودرو همچنان خاموش می‌گردد ممکن است موارد دیگری از جمله مقدار ورودی بنزین و … در این خاموش شدگی موتور دخیل باشند که توصیه می‌شود به یک متخصص خودروهای کاربراتی مراجعه کنید.

کلام آخر

ساسات قطعه‌ای دکمه مانند در قسمت جلو خودرو است که برای جلوگیری از ورود هوای اضافه به داخل کاربراتور کاربرد داشت که باعث میشد گازی که وارد موتور خودرو می‌شود از لحاظ بنزین قوی تر باشد که این قطعه فقط در خودرو‌های قدیمی نصب شده بود که موتور آن در هوای سرد معمولا زودتر روشن می‌شود.

گفتنی است که این قطعه دکمه مانند، در خودرو‌های امروزی کامل حذف شده است و در خودرو‌های امروزی وظیفه ساسات به طور خودکار انجام می‌شود که این بدین معناست که در هنگام سرد شدن موتور خودرو دریچه ساسات به طور خودکار بسته می‌شود و بالعکس هنگامی که موتور خودرو گرم است و دارای دمای بالایی است دریچه ساسات باز می‌شود تا هوا بتواند موتور خودرو را خنک کند که نام این قطعه در خودرو‌های امروزی استپر می‌باشد. ما در این مطلب به علائم خرابی ساسات نیز اشاره کردیم و گفتیم که در صورت خرابی این قطعه خودرو خاموش می‌شود و برای بررسی و اطمینان از خرابی ساسات باید به یک تعمیرکار، خودرو را نشان دهید تا تشخیص دهد که آیا این قطعه قابل تعمیر است یا خیر و باید تعویض گردد.