حجم موتور چه مفهومی دارد و چرا باید به حجم موتور دقت نمود؟
حجم موتور چه مفهومی دارد و چرا باید به حجم موتور دقت نمود؟

حجم موتور چه مفهومی دارد و چرا باید به حجم موتور دقت نمود؟، آیا تاکنون هنگام خرید خودرو به حجم موتور آن دقت کرده‌اید؟ حجم موتور عامل بسیار مهمی در میزان قدرت و گشتاور تولیدی توسط پیشرانه است. این موضوع به‌طور غیرمستقیم بر سرعت و شتاب اولیه نیز تاثیر می‌گذارد و میزان مصرف سوخت را تعیین می‌کند.

بعضی از رانندگان چند ماه پس از خرید خودرو از ضعف شتاب اولیه یا مصرف سوخت بالای آن گلایه دارند. این دسته خریداران معمولاً اطلاع چندانی از موتور ندارند و هنگام خرید نیز به آنها دقت نمی‌کنند. درحالی‌که بسیاری از این نقاط ضعف پیش از خرید کاملاً قابل پیش‌بینی است.

حجم موتور چه مفهومی دارد؟

حجم موتور به فضای داخل سیلندرها گفته می‌شود. فضایی که به قطر هر سیلندر، تعداد آنها و طول مسیری که پیستون‌ها در سیلندر طی می‌کنند وابسته است. این حجم همواره ثابت است و با حرکت پیستون‌ها تغییری نمی‌کند؛ اما این چگونه ممکن است؟

پیستون‌ها در داخل سیلندرها حرکتی رفت و برگشتی دارند. حجم یک سیلندر هنگامی حرکت یک پیستون در داخل آن تغییر می‌کند؛ اما به‌طور هم‌زمان حجم دیگر سیلندرها نیز در اثر حرکت سایر پیستون در حال تغییر است. درنتیجه هنگامی حجم یک سیلندر کم می‌شود سایر سیلندرها در حال افزایش حجم هستند؛ بنابراین حجم کلی موتور در یک سیکل احتراق همواره ثابت باقی می‌ماند.

چرا باید به حجم موتور دقت نمود؟

حجم موتور عامل تعیین‌کننده قدرت و گشتاور تولیدی توسط پیشرانه است و میزان مصرف سوخت در هر چرخه احتراق را مشخص می‌کند؛ بنابراین سرعت و شتاب اولیه خودروی شما نیز به آن ارتباط دارد. به‌طور معمول موتورهایی با حجم بالاتر قدرت و گشتاور بیشتری تولید می‌کنند و موتورهای با حجم کمتر مصرف سوخت پایین‌تری دارند چراکه در یک دوره احتراق حجم کمتری از مخلوط سوخت و هوا به درون موتور تزریق می‌شود.

البته تنها این پارامتر بر مصرف سوخت و قدرت و گشتاور تولیدی اثرگذار نیست. مؤلفه‌هایی مانند سیستم سوخت‌رسانی، جرقه‌زنی و تعداد سوپاپ‌ها نیز در افزایش کارایی موتور دخیل هستند.

اهمیت حجم موتور در هنگام خرید خودرو

در بسیاری از کشورها مالیات خودروها بر اساس حجم آنها مشخص می‌شود. چراکه به‌طور معمول موتورهای حجیم‌تر هم مصرف سوخت بیشتری دارند و هم آلایندگی بیشتری تولید می‌کنند.

امروزه در بازار، انواع خودروها از مدل‌های کم‌حجم با موتورهای 4 سیلندر تا نسخه‌هایی با موتورهای بالاتر از 6 لیتر وجود دارند. اگر به دنبال یک خودروی شهری با مصرف سوخت پایین هستید قطعاً باید محصولی با موتوری کم‌حجم را انتخاب کنید؛ اما اگر در پی سرعت و قدرت هستید و دائماً با خودروی خود سفر می‌کنید موتورهای پرحجم رضایت شما را بیشتر جلب می‌کنند. در نهایت می‌توان گفت که پیش از خرید خودرو با توجه به نوع استفاده سعی کنید یک مدل از آن را برانید و آزمایش کنید.